Rubriky
Vztahy

Vztahy a jejich fáze

Vztahy asi nejsložitější disciplína světě. Někdo se pro dlouhodobé vztahy zkrátka narodí. Najde si jednoho partnera a s ním spokojeně prožije celý život. Když lidé tento pár potkávají, myslí si různé věci. Někteří si asi říkají. To musí být ale nuda. Prožít celý život jen s jediným partnerem. Vždyť ani neví jaké to je chodit s někým jiným. Ale druhým to může žase připadat jako něco neskonale krásného a romantického. A ve skutečnosti je to hlavně hodně obdivuhodné. Jak se tvrdou prací a spoluprací dostali až k bodu, kdy se rozhodli, že spolu zestárnou. Prostě jedním slovem nádhera. Ale co všechno je za takovým úspěchem skryto?

vztah

Co vše se museli naučit. Určitě hodně. Ale jaké jsou vlastně fáze takového vztahu? A můžeme se naučit předcházet možným chybám? Dá se vlastně takový vztah rozebrat na společné znaky? Ano určitě dá. I když je samozřejmě každý z nich individuální. A závisí na každém jedinci ve vztahu zvlášť. Tak první fázi určitě všichni známe. A je to ta dá se říci nejkrásnější. Pociťujeme v ní nejvíce emoce a chemické reakce v mozku nás jaksi omamují. A my si mnohdy ani nevšimneme, s kým vlastně máme tu čest. Pak přichází taková druhá fáze. Zamilovanost se pomalu vytrácí a nastupuje láska. Člověku už spadly růžové brýle. Plně si uvědomuje, s kým vlastně ve vztahu je.

vztah

A co od svého protějšku může očekávat. V této fázi se zpravidla ještě větší neshody a problémy nevyskytují. Právě naopak ve vztahu panuje stále láska a páry se zpravidla usazují. Pořizují společné bydlení a děti. Ve třetí fázi dochází většinou k hádkám. Totiž co nám na začátku imponovalo, to nás teď začne vadit a nudí nás. A my se začínáme poohlížet kolem. Takřka z nudy a nedostatku vášně, které jsme pociťovali na samém začátku. Ale copak se to dá? A když se prokoušeme i touto těžkou fází, kde většina vztahů se rozcházejí máme takřka vyhráno. Protože potom následuje pravá láska. Vy si v partnerovi najdete oporu, které se prostě nechcete vzdát. Protože víte, že nikoho lepšího už nikdy nenajdete. Také víte, co všechno jste si spolu prožili a jste za to opravdu vděční. Víte, že to, co máte se nedá už nikde jinde sehnat. Že jste spolu z nějakého důvodu a že ve dvou to prostě všechno zvládnete. A páry v tomto stádiu jsou spolu opravdu až do té chvíle, než je smrt nerozdělí. 

Rubriky
Vztahy

Jaké dárky jsou nejlepší? Přece ty osobní!

Při výběru dárků nebereme zřetel pouze na zájmy člověka, ale i na náš osobní vztah k němu. Čím víc nám na dané osobě záleží, tím více si s výběrem dárku lámeme hlavu. Ve vztazích k rodině, nejbližším přátelům, či partnerům, pak vybíráme dárky osobní. A ačkoliv jsou některé volby již velmi ohrané, nikdy neztratí své kouzlo. Které to jsou?

zabalené dárky

Fotodárky

Dárky s potiskem fotografie, která má pro danou osobu význam, jsou na trhu populární již dlouhá léta, avšak nikdy se neomrzí. Prarodiče potěší hrníček s fotkou vnoučat víc, než další pár pantoflí. Partner na dlouhých pracovních cestách zase ocení polštářek s vaší fotografií. Ten, kdo tráví mnoho času u počítače pak nepohrdne podložkou pod myš, na níž je natištěná fotografie někoho, kdo je mu blízký. Pro přátele se pak hodí třeba puzzle se společnou fotografií, kterou si ovšem musí sami složit. Můžeme však nechat vytisknout i pexeso z vlastních fotografií, kalendář, fotoknihu, nebo nechat krásnou fotografii vytisknout na plátno, a pověsit do obývacího pokoje. Možností dárků s vlastní fotografií je nespočet, a kreativitě se meze nekladou. Takovýto dárek nestojí moc, ale jeho hodnota je nevyčíslitelná.

povzbuzující text

Nevhodně vhodné dárky

Existují předměty, které běžně jako dárky rozhodně nekupujeme, ovšem v jistých situacích se zkrátka hodí. Jedná se například o sexuální pomůcky. Ty se pak hodí darovat na rozlučce se svobodou, nejlépe jako druh vtipného dárku. Může jít o lacinou nafukovací pannu, vibrátor s designem okurky, erotickou hru, nebo plyšová pouta. Takovéto dárky nejspíš nebudete dávat příbuzným, nebo nadřízeným, avšak nejlepšímu příteli v předvečer jeho svatby mohou vykouzlit úsměv na tváři, a rozesmát celou bandu.

Dárky nesoucí poselství

Nejbližším pak mnohdy dáváme kromě fotodárků i dárky, které nesou jisté poselství. Může se jednat například o předměty, do nichž je vyrytý vzkaz, či důležitý datum, nebo předměty připomínající nějaký důležitý moment v životě onoho člověka. 

Rubriky
Vztahy

Jak zvládnout vztah na dálku?

V dnešní době je vztah na dálku docela rozšířený druh vztahu mezi osobami, které sdílí svou lásku. Nejedná se ale o úplně ideální způsob kontaktu, a proto spousta vztahů tohoto druhu nekončí dobře. Jak tedy zvládnout vztah na dálku a získat důvěru ve svém partnerovi?

Komunikace je základ

Poznejte svého partnera. Musíte opravdu znát druhého člověka, abyste si mohli vybudovat vzájemnou důvěru a bližší navázání. Naslouchejte svému protějšku, ptejte se na otázky, poznejte ho. Zároveň využívejte co nejvíce druhů komunikace – skrze hry, textové zprávy, hovory… také je nejlepší setkat se mimo internet.

Vztah

Nebuďte na sobě závislí

Přestože byste nejraději trávili se svým protějškem celý svůj volný čas, není to nejlepší nápad, jak se vyrovnat s tím, že se nachází například na jiném kontinentu. Dejte druhé osobě dostatek času pro sebe, pro žití svého vlastního života.

S problémy bojujte s rozvahou

Pokud dojde k roztržce, reagujte v klidu a hned nemyslete na nevěrnost partnera. Vztah na dálku může fungovat pouze při vzájemné důvěře, pokud tento bod chybí, vztah nikdy nebude fungovat! Pokud jste otevřeni konverzaci, k problémům by mělo docházet co nejméně, a pokud už nastanou, je třeba vyrovnat se s nimi společně.

Láska ve vztahu

Udělejte své rozhovory zajímavější

Říká Vám něco virtuální rande nebo sdílená online výuka? Můžete se obléct do hezkého elegantního oblečení, společně se najíst a přitom být neustále na telefonu pro toho druhého. Nebo se můžete vrátit zpět do počátků Vašeho vztahu a pokládat si otázky, které Vás možná pálí na jazyku. Cokoliv obmění rutinu se počítá!

Přestože se jedná o vztah na dálku, je velmi důležité se doopravdy setkat. Skrze osobní kontakt poznáte danou osobu z jiného úhlu a možná zjistíte, že se k sobě vlastně vůbec nehodíte. Osobní setkání ale nemusí nastat hned, proto nejprve pracujte na zisku důvěry a prohlubujte svůj vztah skrze komunikaci.

Rubriky
Vztahy

Jak se vypořádat se vztahem na dálku

Dálkové partnerské vztahy jsou něco, co se v posledních letech stává stále oblíbenějším a oblíbenějším. Tento jev souvisí se stále se prohlubující a zefektivňující se globalizací na poli cestování, ale také v oblasti rozvoje IT technologií, zejména dostupnosti sociálních sítí. Mladí lidé si jsou schopni býti prostřednictvím sociálních sítí dnes mnohem blíže. Není na tom žádná věda. Třeba máte dálkový vztah, kdy se se svým partnerem vidíte jen párkrát za měsíc, ale díky platformám jako je facebook nebo instagram a prostřednictvím možnosti uskutečnit videohovor, se můžete vidět klidně každý den. Co nemůže technologie doposud nahradit je fyzický kontakt (alespoň zatím). Jak tedy vztah zachovat zdravý i na větší vzdálenosti než je sousední město nebo okres?

osamocená žena

Kde může být problém?

I přes možnosti efektivního cestování, které se nám ve 21.století nabízejí, musí člověk počítat s dalšími faktory jako jsou studijní nebo pracovní (nebo jiné) povinnosti. Práce, popřípadě škola a další povinnosti mohou pěkně komplikovat společně strávený čas. Je sice pěkné, že se za partnerem dostanu z Prahy do Vídně v řádu několika hodin, ale pokud mám možnost tuto cestu naplánovat jednou nebo dvakrát do měsíce a navíc jen na dva dny, z důvodu dalších povinností nebo finanční náročnosti, moc mi nepomůže, že si mohu vybrat z pohádkového portfólia možností cestování. Je tedy důležité střízlivě vzít v úvahu reálně strávený čas s drahou polovičkou. Technologie sice mohou částečně nahradit osobní kontakt, ale nikdy to není stejné, jako vnímat druhého a jeho vlastní prostředí všemi pěti smysly. U méně důvěřivých jedinců také mohou nastat útrapy týkající se pocitů neodůvodněné žárlivosti, neboť člověk přirozeně má ve zvyku nad věcmi moc přemýšlet, což často končí negativními scénáři. 

Pouštět se do toho?

Lidé jsou různí. Někteří vztah na dálku odmítají, ač to ani nezkusili, jiní jsou mu otevření za určitých podmínek a jiní jej vítají s rozevřenou náručí. Nejdravějším názorem, který zde můžeme najít je ten týkající se za určitých podmínek\’\‘. Ti, kteří takový vztah nechtějí, s těmi nic neuděláte. Naopak ti, kteří jej bezpodmínečně vítají, k těm je radno přistupovat obezřetně, neboť takový bezpodmínečný vztah na dálku může zavánět postranními úmysly a nikdy nevíte, zda takových dálkařů nemá hned pět! Na druhou stranu, vztah s jistými pravidly má potenciál uspět. Je třeba si vyjasnit, co takový vztah obnáší, zda se bude jednat o vážný vztah nebo volný vztah, kdy se partneři mají právo scházet i například s jinými lidmi. Nejčastější podmínkou u vážného vztahu na dálku bývá jeho časové omezení, kdy se jedná o přechodný stav. Praktický příkladem může být pár, kdy se jeden z partnerů přestěhuje do ciziny, kde má již zajištěnou práci a druhý partner se má přistěhovat během půl roku – roku, než například dokončí školu nebo se doučí jazyk. Zvláštní kategorií byly v poslední době vztahy, které i přes relativní blízkost (v rámci krajů) byly omezeny z důvodu opatření, která se týkaly omezení cestování během covid pandemie, ale je nutno podotknout, že se zde jednalo o neovlivnitelné faktory, které naštěstí neměly dlouhou dobu trvání a hned několik párů si zároveň mohlo (nebo spíše muselo) vyzkoušet, jaký takový vztah na dálku je. 

Pár na opačných stranách

Stejně tak, jako se může blízký vztah rozbít, tak i dálkový vztah může vzkvétat. Záleží tak na míře obou partnerů stejně, jaký pohled mají na věc a na budoucnost takového vztahu. Aby to mohlo fungovat, tak je nejdůležitější mít v takový svazek důvěru (ideálně také ucelenou vizi budoucnosti, je-li to možné pro konkrétní případ) a hlavním klíčem, jak už tak bývá, je komunikace.