Hlavně pokud bydlíte v panelovém domě, může Vás v topné sezóně trápit suchý vzduch, z kterého si můžete přivodit i zdravotní potíže, jako je suchý kašel, nemoci dýchacího ústrojí, ale také různé kožní vyrážky, protože se Vám zároveň vysušuje i pokožka, stejně tak jsou tím ohrožené i Vaše malé děti.
Řešením pro Vás může být pořízení zvlhčovače vzduchu, pro své děti do pokojíčku byste to měli udělat určitě.
Zvlhčovače vzduchu můžeme rozdělit na několik typů:
– můžete zvolit parní zvlhčovač vzduchu, ten má zároveň i výhodu v tom, že díky tomu, že působí tak, že topné tělísko ohřeje nejdřív vodu na teplou páru (tím pádem voda projde varem), se můžete zbavit i případných bakterií. Nevýhodou parního zvlhčovače vzduchu je dost vysoká spotřeba elektřiny, a také pozor u tohoto typu zvlhčovačů na příliš levné nebo zastaralé typy, pára z nich může být opravdu dost horká, a mohlo by dojít ke zranění malých dětí
– další variantou, a zároveň levnější může být ultrazvukový zvlhčovač vzduchu – ten pomocí ultrazvukové membrány rozprašuje vodu na tzv. umělou mlhu, jejich největší výhoda spočívá hlavně v nízké spotřebě energie a také, což jistě v klidu domova ocení každý, jsou velmi tiché. O tyhle zvlhčovače se však musíte častěji starat a měnit starou vodu za novou
– nabízí se ještě jedna varianta, a tou jsou zvlhčovače se studeným odparem, ty mohou být buď deskové, nebo diskové, tyhle zvlhčovače zároveň plní i funkci „čističky vzduchu“. Zvlhčovače vzduchu se studeným odparem se jeví jako nejlepší a nejpřirozenější způsob zvlhčování vzduchu, odpaří se jen tolik vody, kolik daná místnost „pobere“.
Rozhodující pro výběr zvlhčovače vzduchu pro Vás bude samozřejmě také cena, v první řadě je důležité takový zvlhčovač vzduchu vybírat v prověřené prodejně, určitě ne v levném supermarketu nebo ještě hůř, někde na tržnici.
Menší ultrazvukové zvlhčovače vzduchu pořídíte celkem levně i v prověřených obchodech – cca do 1000 korun, pokud máte velké místnosti, budete potřebovat větší, počítejte s cenou kolem 3000-5000 korun, pokud chcete zároveň i opravdovou čističku vzduchu, tam už si připlatíte až do 15.000 korun, za novější modely i víc.
Do zvlhčovače vzduchu se ovšem investovat vyplatí, pokud se o něj budete řádně starat, bude Vám dobře sloužit celou řadu let.