Fascinující zámek Veltrusy

Zámek se řadí mezi národní kulturní památky a nachází se v blízkosti města Veltrusy (asi 25 km od hlavního města Prahy). V zámku dlouhou dobu probíhaly rekonstrukční práce, ale dnes je zámek přístupný a v době rekonstrukcí zde byl a je přístupný velký park.

park

Architektura
V parku se vystřídalo mnoho hájí, luk, zahrad či polí. Parkovou architekturu dnes tvoří Pavilon Marie Terezie, Laudonův pavilon, Jindřichův templ, umělá zřícenina, pseudogotická stavba Červený mlýn, několik mostků a spousta dalších zajímavých památek. Řadí se jako unikát nejen v českých zemích ale také celé Evropy.

Historie
Pochází z první poloviny 18. století. Za autora je považován pražský architekt Giovanni Battista Alliprandi. Zámek patří mezi nejstarší památky v Evropě.
Zámek tvoří oválné jádro, ke kterému přiléhají nižší křídla či čestný dvůr, který uzavírají sochy dvanácti měsíců.

Interiér je tvořen hlavně stylem baroka či rokoka.
Park se dlouho vyvíjel do doby, jak jej známe dnes. Největší pohroma, která tento zámek kdy potkala, byla povodeň v roce 2002, kdy byla velká část parku zaplavená a velká část staveb
i dřevin byla poničená.
Až do poloviny 20. století byl zámek v majetku Chotků z Chotkova a Vojnína. Dnes zámek spravuje Národní památkový ústav.

Současnost
Hlavní část budovy, procházela stále velkou rekonstrukcí, ale část interiérů byla veřejnosti zpřístupněna. Zámek společně s parkem láká nejen turisty, ale také filmaře. Natáčelo se zde několik filmů, pohádek, seriálů apod. Mezi nejznámější se řadí například Malá mořská víla (1976), Babí léto (2001), Doktor Živago (2002) či Rudý baron (2008).

zámek

Od roku 2015 je zámek opět obnoven veřejnosti a to v severozápadním křídle
a hospodářských budovách. Návštěvníci zde mohou navštívit s průvodcem například Cykloprohlídku či malou výpravu po zámeckém areálu. Je zde možnost prozkoumávání

i bez průvodce a to je například Výstava historických kočárů nebo Výstava Míry, váhy, závaží.
Určitě stojí za to, zámek navštívit a strávit zde nějaký čas.
Pokud Vás zámek zaujal a chtěli byste více informací, pak je najedete na .