Součástí vašeho bazénu je i příslušenství


Mít na zahradě bazén je snem mnohých z vás. Bazén ale není dětské brouzdaliště, čvachtací nafukovací nádržka, kam nalijete vodu ze dvou kbelíků a děti si tu spokojeně rochní celé odpoledne, načež večer vodou zalijete záhon s mrkví a bazén uklidíte do garáže. Bazén o objemu několika kubických metrů již vyžaduje technologické zázemí pro udržování potřebné jakosti vody a k tomu je zapotřebí vhodný prostor.

venkovní bazén

Technologické šachty vystrojené https://www.bazenygluc.cz/technologicke-sachty-vystrojene.php – když se instaluje na zahradu bazén a jde o bazén zapuštěný pod úroveň země, v jeho sousedství se hloubí i otvor pro technologickou šachtu. Ta bývá zabudována v podzemí a do ní se umísťuje veškeré příslušenství, jako jsou bazénové filtrace, dezinfekční solinizační jednotky, UV lampy pro dezinfekci vody a rozvodné vodovodní, případně odpadní potrubí. Kdybychom umístili toto příslušenství nad zemský povrch, vypadalo by to velmi nevábně a kazilo by to celkový dojem z koupání a relaxace. Bylo by to podobné, jako kdybychom jezdili v autech bez karosérie, kde by byl při jízdě patrný blok motoru a všechny hadičky a kabely kolem něj, anebo kdybychom bydleli v domech bez fasády, s viditelnými kusy stavebního materiálu – tvárnicemi, cihlami, okenními překlady a traverzami. Technologické šachty se však uplatní i u nadzemních bazénů a instalují se také z toho důvodu, že zajišťují bezpečí z hlediska kontaktu s elektroinstalací, a zabraňují vzniku smrtelného úrazu.

plovák na hladině

Bez technologického zázemí se neobejde žádná nádrž na koupání, chceme-li udržet čistotu vody v potřebné kvalitě, a nekoupat se v jezírku plném vodních řas, planktonu a bakterií. Filtrování a dezinfekce vody jsou nezbytné tam, kde se nejedná o velké přírodní rezervoáry se samočisticí schopností, a kde si můžeme dovolit nasadit vodní rostliny, aby tu probíhal podobný proces, jako v jezerech a přehradách.