Nejmenší sova Evropy

Sova je noční pták. Vzbuzuje v nás veliký respekt. Jednak je to vlivem jejího nočního života, který v sobě má nádech tajemna a strachu. A také je synonymem moudrosti. V našem českém regionu se můžeme potkat výra velkého, puštíka obecného, kalouse ušatého, sýčka obecného, sýce rousného. Nejmenší sovičkou na našem území ovšem je kulíšek nejmenší.
eagle kulíšek
Jedná se o nejmenší sovičku Evropy. Je to velmi nenápadný pták. Loví za soumraku. Lze jej nalézt i v České republice, ale v rámci naší země se jedná o chráněný ohrožený druh.
Velikostí bychom ho mohli přirovnat ke špačkovi. Má tmavě hnědou barvu těla s bílými skvrnami. Spodek těla má světlé zabarvení. Na rozdíl od ostatních sov má vysoký hlas, dokonce dokáže trilkovat. Je velmi křehký, aktivní v průběhu celého dne.

V České republice velmi vzácný výskyt

Ke hnízdění využívá staré dutiny po strakapoudech. Koncem dubna nebo začátkem května samice snáší vajíčka, na kterých sedí necelý měsíc, zatímco samec obstarává potravu. Mláďata jsou krmena 6 týdnů. Pak jsou vyvedena z hnízda a rychle se naučí skvěle létat.
Jídelníček těchto soviček tvoří drobní hlodavci, ptáci nebo hmyz. Loví i za dne a i když je malý, troufne si ulovit i drobné ptáky v letu. Na svou velikost má silné spáry a proto dokáže ulovit větší kořist, než je on sám. V dutinách si dokonce dělá zásoby potravy na zimu.
hlava sovy
Kulíška nejmenšího najdeme především v severní Evropě, vzácně v horských oblastech střední a jižní Evropy.
V Česku je rozšíření kulíška vzácné. Můžeme se s nimi setkat na Šumavě, Karlovarsku, Chebsku, Náchodsku. Na Moravě se vyskytují v Beskydech nebo Oderských vrších.
Ovšem ani kulíšek nejmenší není nejmenší. Opravdu nejmenší sovičkou na světě je kulíšek trpasličí, který žije v pouštích severní a střední Ameriky. Kulíšek trpasličí dorůstá do velikosti pouhých 13 centimetrů.