Kelp je poklad vytažený z moře

Kelp je vžitý název mořské řasy, jejíž správné botanické pojmenování zní Chaluha bublinatá. Makrobiotici ji znají pod názvem Kombu a velmi často se také takto prezentuje v prodejnách zdravé výživy (označení na obalech). Makrobiotice a stravovacím principům na základě poznatků z Tradiční čínské medicíny se někteří lidé věnují v naší zemi již desítky let, první průkopníci se objevili již v socialistickém Československu v 60. letech minulého století.

řasa Kel

Kombu, alias Kelp není tedy novodobý objev, jedná se tradiční a jednu z podstatných doplňkových surovin pro přípravu pokrmů, která se využívá na celém světě. K masivní expanzi využití této vodní rostliny, žijící v čistých oblastech na pobřeží chladných světových moří a oceánů, došlo v 19. století, kdy se novodobí osadníci z Irska, Skotska a Anglie usazovali na pobřeží „Nového světa“. Zvýšený zájem o řasu Kelp je i dnes, kdy se rozšiřuje počet zájemců o zdravou výživu a změnu životního stylu. Proč tomu tak je a čím je nám tato „mořská zelenina“ přínosem?

Vysoký obsah minerálů – svým složením sice připomíná suchozemské druhy listové a kořenové zeleniny, např. obsahem vitamínu C a provitamínu A, ale zároveň vykazuje velmi vysoký obsah stopových prvků a minerálů (odhadem přibližně o jednu až dvě desetiny více). Proto se také konzumuje v malém množství, aby obsah těchto látek dokázal lidský organismus vstřebat a patřičně využít.

Kelp neboli Kombu

Minimum škodlivin – tento druh mořských řas se vyskytuje v chladných vodách a daří se mu jen tam, kde není prostředí kontaminováno průmyslovými odpady a jedy.

Snadné využití v kuchyni – mořské řasy mnohdy obsahují i minerály, které v zelenině nenajdeme, anebo ve velmi malém množství. Minerály také přispívají k zásadotvorným procesům, zvláště tam, kde lidé stále konzumují bílý cukr a výrobky z bílé mouky. Řasy se hodí do polévek, omáček, salátů, nebo při vaření luštěnin.

Domácí mazlíčci – ve formě prášku či tablet pomáhá i zvířatům, může se jim přidávat do krmiva, aby se zlepšil stav srsti, pokožky i zubů. Je známo, že právě Kelpa zabírá na problémy s kyselým zápachem z tlamy, se zubním plakem a tvorbou zubního kamene.