Je hypotéka na pozemek vhodná?

Nejen ceny domů a bytů stoupají, ale také pozemků, zvláště těch, které jsou již připraveny ke stavbě, tedy mají zavedeny základní sítě – vodovodní, elektrickou a odpadní. I proto se mnoho lidí rozhodne, že je koupí a později na nich postaví dům či jej za výhodnější cenu prodá. Avšak ačkoliv jsou podstatně levnější než domy či byty, stále není jejich cena nejmenší. Proto mnoho lidí zajímá hypotéka na pozemek https://www.fahd.cz/nebankovni-hypoteka/.

Ta funguje jako prakticky jakákoliv jiná hypotéka. A na první pohled by se zdálo, že je to skutečně dobrá investice, zvláště vzhledem k tomu, jak moc ceny domů a bytů stoupají. Ovšem když se na to podíváme podrobněji, zjistíme, že brát si zrovna na tento účel hypotéku není nejspíše to nejlepší řešení.

splátky hypotéky

V první řadě je potřeba uvážit, co s ním budeme dělat. Aby si totiž zachoval svou hodnotu, je potřeba se o něj starat. A to samozřejmě stojí peníze. Pokud na něm budeme chtít navíc postavit dům, což jeho cenu zvýší mnohonásobně, bude nás to opět stát velkou částku. A kde ji vezmeme, když jsme si museli půjčit i na jeho koupi?

Tady je jedno z největších úskalí celého problému: pozemek sám o sobě není příliš využitelný, a pokud chceme jeho hodnotu udržet, či dokonce zvýšit, musíme do něj vkládat peníze, aniž bychom z nich měli nějaký užitek. V domě či bytě můžeme alespoň bydlet, na pozemku však nikoliv.

počítání výše hypotéky

Samozřejmě, nic vám nebrání si tam postavit dům, pokud je pro tento účel určen. Avšak, jak již bylo řečeno, i to bude znamenat další výdaje a starosti. Pokud se jej nakonec rozhodnete prodat, zjistíte, že jste na tom nevydělali tolik, kolik jste si představovali.

Proto je jasné, že toto není příliš vhodný způsob získávání peněz pro spekulanty, kteří nemají dostatek financí. Při započtení úroků a poplatků u hypotéky se jim to totiž značně nevyplatí. Otázkou pak pouze je, jak vysoké budou jejich ztráty.