Bílkoviny – klíč ke zdraví

Člověk přijde rychle domů něco do sebe hodí a moc o tom nepřemýšlí. Poté se najednou diví, kde se ta kila vzala. Přitom může sportovat, být maximálně vytížen či odříkat si jídlo. Ale pokud se krmíme potravinami plných cukrů a prázdných kalorií ani sebelepší dieta nás nezachrání. Jak tedy docílit hubené postavy i s minimem času. Odpovědí není právě odříkání jídla a jeho menší dávkování, ale zvýšení množství bílkovin v jídelníčku. Tento druh diety se nazývá ketogenní dieta.
obložený chléb.jpg

Jedná se tedy o speciální dietu založenou na zvýšeném obsahu bílkovin ve stravě. To vede k tomu, že si již nemusíme jídlo odříkat nebo dávkovat porce jídla jen zařadíme do jídelníčku tento typ stravy.
Jak jistě víme svaly funguji na základě bílkovin, pokud zvýšíme množství bílkovin v těle a snížíme množství přijímaného cukru bude tělo donucen spalovatzásoby – tuky. Tomuto stavu říkáme ketóza.
Je to velice křehká rovnováha, kdy tělo nemá na vybranou a prostě bere ze zásob. Tato rovnováha se dá velice křehce narušit, proto je zapotřebí dodržovat přesná pravidla. Pokud zhřešíme můžeme opět sklouznout ke spalování cukrů.
Vhodným doplňkem ke ketogenní dietě je také aerobní pohyb. Je to jakýkoliv druh vytrvalostního sportu. Tedy cyklistika, běh, turistika. Při vytrvalostních sportech stejně jako při ketogenní dietě tělo spaluje tukové zásoby, čímž ještě podporuje proces hubnutí.
pozice jógy.jpg
Ani na cukry by však člověk neměl úplně zanevřít. Přeci jen představuji důležitou část pohonu lidského těla. Mozek, který není schopen si vytvářet rezervy potřebuje neustále doplňovat zásoby cukru k jeho správnému chodu. Cukry využijete také při silových sportech ať jde o sprinty či posilování ve fitness centru.
Důležité je najít rovnováhu mezi tím, kdy se člověk cítí dobře a tento stav udržovat. Ketogenní dieta s vysokým podílem bílkovin nepatří k nejlevnějším, ale rozhodně stojí za zkoušku.