Vyplatí se šicí stroj, anebo ne

S šitím oděvů je to podobné, jako s kteroukoli prací prováděnou doma ve skromných podmínkách a svépomocí. Zručné švadlenky tak alespoň lépe rozumí mužům, kteří se snaží zhotovit výrobky podle vlastních představ a zároveň ušetřit. A zda se opravdu šít na stroji vyplatí, posuďte samy:
sešívání látek

Oděv vám padne

Zdá se to možná neuvěřitelné, ale konfekční modely jsou šité podle určitého vzoru a je pak velice obtížné skloubit všechny požadované vlastnosti do ideální podoby. Buď vám nesedí v pase, nebo vás tlačí v ramenou, neodpovídá délka, anebo u dobře padnoucího oděvu vám zas nevyhovuje barva nebo látka. Je to stále o nějakém hledání a nalézání a nakonec jde o kompromis, a z toho nemůžete mít dobrý pocit .

S trochou šikovnosti zvládnete vyrobit cokoliv, aby vám vyhovoval střih, materiál, vzor a barva a pochopitelně si vytvoříte model přesně na míru. A možná byste se divily, kolik mužů zvládne ovládat stroj podobně, jako hbité ženské ruce.
oranžová nit

Obejdete obchodní řetězce

Cena konečného produktu je jedním z důvodů, proč ženy usedají ke stroji a tvoří vlastními silami. Docela obyčejné bavlněné pánské kalhoty se dvěma kapsami a s gumou nebo poutky v pase vás přijdou na dobrých 700 korun. Přitom je podle střihu zvládnete ušít za dvě hodiny. Konečná cena kalhot v obchodu však souvisí s mnohdy nelidskými podmínkami v asijských manufakturách. Lidé tam pracují za směšnou mzdu i 7 dnů v týdnu a 12 hodin denně, výrobní náklady těchto kalhot se pohybují kolem 120 korun a zbytek shrábne obchodník. Doma ušitý výrobek vás vyjde cenově přibližně na stejné úrovni, jaká je jeho výrobní cena v Asii.

Materiál a střih

O výhodách vlastní tvorby v souvislosti s materiálem a střihem by vám mohly vyprávět švadleny, které za socialismu vytvářely různorodé modelové kreace na strojích Veritas, Lucznik nebo Lada. Byla to zvláštní doba, lidé však měli dostatek času, který trávily smysluplně, neexistovaly mobilní telefony a výpočetní technika a tím pádem nebylo k dispozici tolik rozptýlení.

Dnes můžete prožít něco podobného, na trhu je navíc i řada inovací v podobě např. bio bavlny, která netvoří žmolky, není vytahaná po několika pracích cyklech, a je příjemná na dotek.