Rozpočet: noční můra, která se dá zvládnout

Pod slovem rozpočet se skrývají všechny peníze, které máte k dispozici na určité období. Průměrný měsíční plat Čecha je zhruba 25 000 Kč. To se zdá jako pořádná suma peněz, ale musíme vzít v potaz, že na toto číslo se na svém bankovním účtu podívá málokterý Čech, protože takhle vysoko zvedli tohle číslo úspěšní podnikatelé a milionáři, které na ulici snad ani nepotkáme. Teď ještě z toho čísla (občas i z poloviny průměrné mzdy) musíme odečíst daně, zdravotní a sociální, nájem, hypotéky a mnoho dalších položek, které musí rodina splatit, abychom se konečně dostali na částku, se kterou můžeme nakládat dle svého uvážení.
zlaté mince

Většina mladých lidí se snaží co nejrychleji osamostatnit, aby už nemusela bydlet u svých rodičů, aniž by měla sebemenší ponětí o finanční gramotnosti. Pak to dopadá tak, že se stejně po několika měsících vrací zpět k rodičům, protože nezvládala povinnosti běžného života. Tomu se dá ale předejít, pokud si uvědomí, že s penězi se musí hospodařit.

Asi nejdůležitějším krokem k zodpovědnému hospodaření s penězi je sepsání si všech položek svého rozpočtu, aby nebyla opomenuta ani jedna povinná splátka. I ta dokáže udělat z organizovaného splácení jeden velký guláš. Od toho tu je položkový rozpočet, který Vám pomůže vypořádat se s plánováním, protože to se občas bez odborníka neobejde. S položkovým rozpočtem budete vědět kolik a za co peníze odvádíte, nebudou Vás v nočních můrách honit splátky, protože budete vědět, že jste na nic nezapomněli a každý rozpočet byl několikrát zkontrolován odborníky.
mince a čas

Dalším krokem k úspěšné finanční gramotnosti by bylo odmítání všech půjček a hypoték, ale v reálném životě to tak nefunguje; člověk se občas bez půjčky neobejde, protože bez ledničky se opravdu žít nedá a když na to momentálně nemá peníze, nemá jiné řešení. Půjčku si vybírejte zodpovědně, nejlépe s odborníkem. Hlavně nezapomínejte na to, že nebankovní společnosti, které po Vás nebudou chtít ručení ani informace o Vašem platu, nejsou důvěryhodné. Řiďte se hlavně číslem RPSN, které se musí psát u každé půjčky, protože některé nabídky se budou chlubit nízkým úrokem, ale pak Vás doslovně „finančně vycucnou“. Tomu můžete předejít s RPSN, které Vám ukáže všechny poplatky a úrok v jednom čísle.

S odbornou pomocí s chladnou hlavou se dá s finančním rozpočtem vyžít, ale musíte být zodpovědní.