Kupovat velmi levný smartphone se vyplatí jen tomu, kdo počítá s tím, že při jakékoli závadě nebude oprava zrovna rentabilní.
Jaké otázky si položit před koupí mobilu
Vhodný kryt či obal – ať už si zvolíte jakýkoli mobil, měli byste k němu zakoupit i vhodný ochranný prvek. Mobil bez krytu je velmi zranitelný, i když se snažíte s ním zacházet opatrně. U dražších mobilů zvažte i silnější ochranu, zvláště tam, kde se s ním často pohybujete venku v přírodě nebo na stavbě či v jiném venkovním pracovišti. Největší problémy vznikají při pádu mobilu na zem a takové události mohou být pro váš mobil i fatální.
Dotykový displej patří k nejvíce ohroženým součástkám mobilního telefonu. Zatímco elektronika většinou neselhává, pokazit se může právě to, co je nejvíce v mechanickém kontaktu, tady právě displej. Může buď prasknout po pádu na zem, anebo se poškrábat při nešetrném a nevhodném zacházení. Samozřejmě, že se může přihodit jakákoli jiná závada, vyloučeno to není, a tak byste s tím měli dopředu počítat.
Jak drahý telefon si pořídit – při nákupu smartphonů se orientujeme hlavně na jeho poměr výkonu a ceny. Vytváříme různé kompromisy a přikláníme se na jednu či na druhou stranu. Chcete-li vsadit na vyšší cenu, ověřte si raději předem, zda je možné za přijatelnou cenu opravit vadný displej, resp. jej vyměnit, aniž byste museli kupovat nový mobil. U dražších typů si zároveň pohlídejte dostupnost náhradní baterie.
Náhradní díly – majitelé servisů elektronických přístrojů a spotřebičů spoléhají vždy na dostupnost originálních náhradních dílů, s nimiž jsou úspěšnější, než s těmi neznačkovými. Kupujete – li dražší mobil, měli byste si ověřit, zda vám servis dokáže opravit hlavně závadu na displeji. Kupříkladu oprava displeje Samsung S8 vás nemusí trápit, neboť výrobce Samsung podporuje i pozáruční servis a náhradní díly zajišťuje.