Světlo na zahradě vykouzlí i oheň

Občas se stane, že se práce na zahradě protáhne o nějakou chvilku déle, popřípadě se sejdeme s přáteli na grilovací večeři. Taková párty se ale neobejde bez světla. Kromě klasického elektrického nebo i solárního osvětlení, můžeme využít i starý dobrý oheň. Nenapodobitelná atmosféra vykouzlí dojem příjemného a klidného prostředí, přičemž světlo z plápolajícího ohně přitáhne pozornost nejednoho kolemjdoucího, ale také hostů či rodiny. Působí přitom klidně a zároveň luxusně. Pozor ale na to, že oheň je sice dobrý sluha, ale špatný pán. Měli bychom tedy nad ním mít dohled a v případě, že nám plápolá louč, pochodeň nebo ohniště, tak nikdy od nich neodcházet. Zahradní osvětlení pomocí ohně, jako jsou třeba i svíčky, se hodí k většině posezení a párty s rodinou a přáteli. Jaké druhy můžeme použít?
zapálená pochodeň
V prvé řadě jsou nejlevnější variantou svíčky. Sice jsou k dostání za několik desítek korun, ale i když přivodí romantickou a pohodovou atmosféru, moc dlouho nevydrží hořet. K dostání jsou klasické, vonné, ve skle i dekorativní. Oproti svícnům mají třeba lucerny výhodu, že je plamen chráněn před povětrnostními podmínkami. Jsou tedy bezpečnější a vybrat si můžeme z mnoha tvarů, barev i materiálů, dekorů a velikostí na čajové svíčky až po ty veliké silné. Dalšími zástupci jsou lampy a svícny z odolných materiálů jako je například nerezová ocel. Jsou odolné a vypadají elegantně. Lampy můžeme naplnit i olejem, který odpuzuje komáry, nebo také vonným gelem. Pro lepší efektivitu při vyzařování světla je můžeme zavěsit, ale postavené na stole také budou vypadat hezky. Mnohé mají také regulaci plamínku, takže mohou posloužit jako nouzové světlo pokud vypadne elektřina. Snad úplně nejprodávanější jsou bambusové pochodně. Díky naplnění olejem vydrží hořet i několik hodin. Je velmi snadné zapíchnout je do země a vytvořit z nich třeba cestičku podél záhonů. Hoří intenzivně, takže je musíme mít pořád na očích a zhasínají se pomocí kovového zhášedla.
velký plamen
Výhoda v takovém praktickém osvětlení je, že jeho příprava nezabere příliš mnoho času. Jen je třeba ještě za světla promyslet si, kam svíčky nebo louče umístíme, aby plnily svůj účel osvětlení prostoru a zároveň byly dekorativní. Dbát bychom měli i na umístění dostatečně daleko od hořlavých věcí a chránit plamen před větrem a deštěm.