Špína

Tereza Nvotová je mladá slovenská režisérka, dcera oblíbené herečky Anny Šiškové, která je velmi oblíbená a obsazovaná také v České republice.
Minulý rok natočila Tereza Nvotová film Špína, který se setkal s velmi pozitivní kritikou.
filmová klapka
Jedná se o příběh mladé sedmnáctileté dívky, kterou znásilnil na doučování její učitel z matematiky. Mladý atraktivní muž, který má velmi dobré vztahy s rodinou. Dívka má velmi vážné psychické problémy a je proto hospitalizována na psychiatrické léčebně, kde se ocitá mezi mladými lidmi, jejichž přítomnost, nepřátelské chování ji ještě více ničí. Jediná kamarádka spáchá sebevraždu, když se má vrátit k otci, který ji v dětství znásilňován, ale čin nebyl prokázán. Současná psychiatrie rozhodně není zobrazena v pozitivním světle. Absence empatie, psychiatrické stereotypy, nezájem o osudy pacientů, propast mezi terapeutem a pacientem. Určitě si mnozí položí otázku: „To snad v současné době nemůže být ani možné.“ A vnucuje to protiotázku: „Je to snad v současné době jiné?“ Pokud není člověk úplný blázen, pobyt na psychiatrii ho z Vás rozhodně udělá.
filmový režisér

Zamyšlení v mnoha rovinách

Mladá dívka se vyrovnává s traumatem velmi obtížně. Rodiče neví, co způsobilo její patologické chování. Trvá velice dlouho, než se dokáže svěřit spolužačce, že byla znásilněna. Hlavní hrdinka si potřebuje uvědomit, že je to viník, který musí nést zodpovědnost.
moře na filmovém páse
Film nutí k zamyšlení v mnoha rovinách. Například dívka spíše plachá je obětí znásilnění, její vyzývavá spolužačka svádějící téhož muže je tímto odmítnuta se slovy, že se chová jako kurva. Rozvíjí to úvahu na téma absurdního klišé, že ženy si svou vyzývavostí o znásilnění koledují. Ovšem vyzývavá žena je nezřídka snadnou kořistí i bez agresivních atak. Nezřídka jsou to plaché nevýrazné dívky, které nevysílají sexuální signál, které se stávají obětí násilí.
Film mladé režisérky je v mnoha ohledech velmi zralý.