Proč se vydat do oblasti Liptova

Nejkrásnější panoramata na Slovensku – a možná v celé střední Evropě. Takto vám mohou odpovědět na smělou otázku někteří lidé, co Liptov dobře znají a mohou jej porovnat s jinými oblastmi ve Slovenské republice i v jiných zemích střední Evropy. Máte totiž odtud doslova jako na dlani fantastický pohled na dominantu Vysokých Tater, jejichž vrcholky ostře kontrastují s údolím horního toku řeky Váh.

Liptovská pochoutka

Liptovská Mara – v roce 1975 tu byla uvedena do provozu přehrada Liptovská Mara, tehdy byla zamýšlena jako ochranný faktor před povodněmi na řece Váh, což v podstatě platí dodnes. Kromě toho tu návštěvníci v přirozeném přírodním vodním rezervoáru provozují vodní sporty a pochopitelně i koupání. To si jistě nenecháte ujít, pokud sem zavítáte v parném létě, a využijete-li některou z jižních pláží, budete mít stále na očích tatranské panorama, které vás možná zláká natolik, abyste v Tatrách navštívili alespoň Štrbské Pleso, Solisko, Hrebienok, Tatranskou Lomnici a Lomnický štít. Na severovýchodní straně Liptovské Mary je vybudovaný Aquapark Tatralandia, který je zde v provozu již od roku 2003. Jeho součástí je i zoologická zahrada ZOO Kontakt Liptovský Mikuláš.

oblast Liptova

Pochoutky z Liptova – jestliže si zajistíte ubytování Liptov Travelguide, neměli byste ponechat bez povšimnutí místní kuchyni. Ta vám jistě učaruje, a to i tehdy, jste-li vegetariáni. Můžete si tu doslova vychutnat tradiční vynikající bryndzové halušky, které vám v tamní špičkové kvalitě nikde jinde nepřipraví, a mimo jiné i bryndzovou pomazánku, tzv. „šmirkas“. Možná vám zachutnají i bryndzové pirožky se slaninou a zakysanou smetanou anebo bryndzová polévka, přezdívaná jako „demikát“. Pro oblast Liptova je typickým jídlem i pochoutka z kysaného zelí v podobě polévky, s přídavkem hub, brambor, případně uzeného vepřového masa. A kromě bryndzy tu můžete ochutnat a přivézt si domů jako suvenýr i známé ovčí korbáčky, sýr pařenici a oštiepok.